Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
   Doğan Can Gündoğdu İle Röportaj

Röportaj: Gazeteci Yazar Metin Soylu 

ÜNLÜ GENÇ KREATİF YÖNETMEN GÜNDOĞDU;
Masal İçinde Masal” Yaratıyor…

Daha 8 yaşındayken, ilk kez eline kamerasını alarak film çekmeye başlayan ve sonrasında hayallerinin peşinden koşmaya karar veren genç kreatif yönetmen Doğan Can Gündoğdu’ya mikrofon uzattım. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Dijital Video Teknikleri dersi için daha vizyona girmemiş Batman’ın yeni sinema filminin jeneriğini hazırlayarak bunu Youtube’de paylaşan Gündoğdu; “O gün benim hayatımın aslında bir dönüm noktasıydı. Çünkü paylaştığım Batman sinema filminin jeneriği bir gün içerisinde 100 bin kişi tarafından izlendi.  Batman filminin görsel efekt süpervizörü bile bana e-mail ile ulaşarak bana iş teklifinde bulundu.” diyor. Kısa zamanda ünü Hollywood’a kadar yayılan ünlü genç kreatif yönetmen Doğan Can Gündoğdu ile başarıları, hayalleri ve hedefleri üzerine konuştum.

- Çok genç bir yaştasın ama yine de kendinden söz etmeni istiyorum.
Doğan Can Gündoğdu:
Öğretmen bir anne ve babanın iki çocuğundan en küçüğüyüm. 8 yaşındayken kamerayı ilk kez elime almıştım. O yıllarda kendimce kısa filmler çekmeye başlayarak, senaryolar yazardım. Hatta bazı arkadaşlarımı kendi çektiğim filmlerimde dahi oynatırdım. Tabi liseyi bitirip bir üniversiteye tercih yapma durumuyla karşı karşıya kalınca, artık hangi alana yönelmem gerektiğini de düşünmeye başlamıştım. Çünkü sayısal mezunuydum. Girebileceğim bölümler mühendislik ağırlıklıydı. İstesem de “Sinema” bölümünde okuyamayacaktım. Bu yüzden İstanbul dışında bir üniversitenin “Endüstri Mühendisliği” bölümünü kazandım. Tam eşyalarımı toplayıp gidecekken, bazı üniversitelerin özel yetenek sınavlarının olduğunu öğrendim ve katılmaya karar verdim. Girdiğim pek çok özel yetenek sınavlarında isim yapmış bazı üniversitelerden çeşitli burslar kazandım. Ancak tercihimi Bahçeşehir Üniversitesi’nden yana kullandım. %50’lik burs kazanarak burada İletişim Tasarımı Bölümü’nde okumaya başladım.

Aslında benim tek arzum, sinemaydı… İlk bir kaç yıl okuduğum bölümün bu alandaki tek dersiydi Dijital Video Teknikleri… Üniversite 3. sınıfta bu dersi aldığımda bizden bir “jenerik” tasarlamamız istenmişti. Bu bir ödevdi. Jenerik, film başlarında gördüğümüz çoğu zaman insanları sıkan yazılara verilen isimdir. Ama iyi yapılmış bir jenerik, izleyiciyi filme adapte etmeye yarar. Ben de bu ders ödevi olarak, henüz vizyona girmemiş olan “Batman” filmi için bir jenerik hazırladım. Bu derste çoğunlukla eski kameramı kullanarak hazırladığım jenerik çok beğenildi. O gün benim hayatımın da aslında bir dönüm noktasıydı.  Çünkü İnternete yüklediğimde video paylaşım sitelerinde bir gün içinde 100.000 kişi tarafından izlendiğini şaşkınlıkla karşıladım. Bu sayı ilerleyen günlerde katlanarak arttı. İnanılmaz derecede tebrik mesajları alıyordum.Hatta Batman filminin Oscar ödüllü görsel efekt süpervizörü Paul J. Franklin’den bile e-mail aldım. Kendisi Inception filmiyle en iyi görsel efekt kategorisinde ödül almış bir sanatçıdır. Bana çalıştığı firmada yetenekli insanlara her zaman yer olduğunu söyledi. Tabi ki bunun yanında bir sürü iş teklifi de aldım. Yoğun mail trafiğinin ardından Oscar ödüllü bir prodüksiyon firması ile birlikte bir projede yer aldım. Usama Bin Ladin’in yakalanışını anlatan Seal Team Six adlı filme jenerik tasarımı yaptım. Yani sizin anlayacağınız ilk ticari işim bir Hollywood filminde çalışarak başlamıştı. 8 yaşımdan beri kurduğum hayallere artık somut olarak bir başlangıç yapmıştım. Üniversiteden geçtiğimiz yıl mezun oldum. Şu an 22 yaşında dijital ajans kurmuş bir kreatif yönetmenim.

“Batman Jeneriği Benim Miladım Oldu”

- Batman’ın jeneriğini hangi ortamda hazırladın? Sana maliyeti ne oldu? Ne kadar süre içerisinde tamamladın?
Doğan Can Gündoğdu: Batman aslında çocukluğumdan bu yana çizgi romanlarıyla büyüdüğüm bir dedektif hikâyesidir. Jeneriği hazırlamaya başlamadan önce filme dair ön araştırma yaptım. Film henüz sinemalara çıkmadığı için set fotoğraflarını inceledim, fragmanlarını izledim. Filmin havasını yansıtacak bir tema seçmem gerekiyordu. Gücü ve karanlığı temsil etmesi adına buz konseptini seçtim. Bastırdığım dokümanlar ve fotoğraflar ile Batman’ı araştıran kötü karakteri yansıtmaya çalıştım. Görüntülerin tamamını kendi kameramla mutfakta çektim. Tabi mutfak eşyalarından da faydalandım. Çeşitli cam eşyalar, bıçaklar ve ipler kullandım. Çekimlerin toplam maliyeti yaklaşık 10 Türk Lirası oldu. Bunlar da baskılar için harcadığım paraydı. Çünkü daha çok elimde bulunan malzemeleri kullanmaya çalıştım. İki gece de çektim ve bir kaç gün içerisinde de montajlayıp yayına verdim.

- Peki, resimleri canlandırma fikri?
Doğan Can Gündoğdu:
Hollywood’daki bu işimden sonra yerli ve yabancı pek çok dizi ve filmde çalışma fırsatı buldum. Aralarında Behzat Ç, Karadayı, Çanakkale, İntikam gibi dizilerde mevcut. BAU ve Enver Yücel hocamızın desteğiyle animasyon, görsel efekt, reklam, jenerik, fragman ve poster tasarımları yaptığım bir görsel sanatlar ajansı kurdum. Ajansımın adı “Frametale” Literatürde “Masal İçinde Masal” anlamına geliyor. İnternet sitesi
www.frame-tale.com’dur. Bu ajansta sadece bize gelen işleri değil kendi ürettiğimiz içeriklere göre de çalışmalar yapıyorum. Tabloları canlandırma fikri de ilk bu zaman aklıma gelmişti. Yaratıcı işlerin sosyal medyada anlık patlamalar yarattığını Batman çalışmasıyla görmüştüm.

- Osmanlı Tablolarını canlandırmak nasıl bir duygu?
Doğan Can Gündoğdu:
O döneme ait çizilmiş eserlerden başka görsel bir veri elimizde yok. Benim için önemli olan bu eserleri tahrip etmeden izleyiciyi o döneme götürüp, göz yanılması ile gerçekçi bir dünya yaratarak, üç boyut hissi vererek bunu ses efektleriyle süslemekti.

“Saltanat” Özgün Bir Çalışmanın Ürünüdür

- Osmanlı Tablolarını canlandırmak ne kadar mesaini aldı?
Doğan Can Gündoğdu:
Animasyon süreci de dâhil 2 haftamı aldı diyebilirim. Daha çok ön araştırma sürecim uzun sürdü. O dönemde çizilmiş eserlere internet üzerinden ulaşmak bir hayli zor. Bazılarını sergilerden kendim fotoğrafladım, bazılarını eski kitaplardan tarattım. Yüksek kaliteli görselleri Pera Müzesi’nden temin ettim.

- Bu ilginç çalışmana bir isim verebildin mi?
Doğan Can Gündoğdu:
Osmanlı yaşamını ve haremi incelediğimiz bu çalışmaya “Saltanat” adını uygun gördüm.- Peki, senin yaptığın bu ilginç çalışmaları Türkiye’de veya Dünya’da yapan kişiler de var mı? Varsa hiçbir araya geldiniz mi?
Doğan Can Gündoğdu:
American Gothic tablosunun da bulunduğu konuşan tablolar, Van Gogh’un eserleriyle yapılmış röportajlar, rönesans dönemiyle ilgili yapılmış bir animasyon çalışması izlemiştim. Türkiye’de bu şekilde yapılmış bir çalışma olmadığı için yapmaya karar verdim. Özellikle Oryantalizm etkisinde çizilmiş tablolarla çalışmak eğlenceliydi. Harem dünyasını yansıtmaya çalıştım. Osmanlı dönemindeki kadınların rolü yaşantısı üzerine çizilen eseleri inceledim. Çok sayıda yabancı eser ve Osman Hamdi Bey’in tablolarıyla bu çalışmayı yarattım.

- Hangi programı kullanıyorsun?
Doğan Can Gündoğdu:
Bir kaç yıl önce kullandığınız programlar, kullandığınız platformun özellikleri bu alanda çok anlam ifade ediyordu. Ancak zaman ilerledikçe geliştirilen programları nerede doğru şekilde kullanıyorsanız o ölçüde hız kazanıyorsunuz. Doğru programı doğru zamanda kullanmaya çalışıyorum. Bu çalışmada sadece Adobe CC ürünlerini kullandım.

- Yakın çevren veya ailen bu durumu nasıl karşıladı?
Doğan Can Gündoğdu:
Ailem yaptığım işler ile gurur duyuyor tabi. Ama hedeflerimin daha büyük olduğunu da biliyorlar. Aynı bölümde okuduğumuz kız arkadaşım Burçin’de en başından beri bu işte yanımda olanlar arasında.- En büyük hayalin nedir? 
Doğan Can Gündoğdu:
Kurduğum Frametale Görsel Sanatlar ve Prodüksiyon şirketini daha ileriye taşımak… Daha sonrası için umarım şartlar uygun olursa yurt dışında işlerime devam etmeyi düşünüyorum. Yine yurt dışında yüksek lisans yapmayı hedefliyorum. Benim aslında en büyük hayalim Sinema Filmi Yönetmeni olabilmek.

- Sosyal yaşamın nasıl?
Doğan Can Gündoğdu:
Sürekli bir şeyler yazan, çizen, araştıran, yeni şeyler öğrenmeye çalışan bir insanım. Bu çoğu zaman günlerce ofisten, evden çıkamamam demek oluyor.

- Çalışmaktan en çok keyif aldığın proje hangisiydi?
Doğan Can Gündoğdu:
“Saltanat” en çok keyif aldığım çalışmaydı diyebilirim. Çünkü herhangi bir müşteri yok, deadline yok. Tamamen keyfime göre ilerlediğim bir projeydi.“Piri Reis Haritası’nı da Canlandıracağım”

- Kamuoyu beni Piri Reis Haritası ile yaptığım çalışmalar ve sonrasında yazdığım “Piri Reis Haritası’nın Şifresi” adlı kitabımla tanır. Peki, benim için Piri Reis Haritası’nı da canlandırabilir misin?
Doğan Can Gündoğdu:
Sizin Piri Reis üzerine yaptığınız çalışmaları incelemiştim. Bence Piri Reis'in çizimleriyle yapılacak canlandırma çok ilgi çekici bir proje olabilir. Sizinle böyle bir çalışma yapmayı çok isterim.

- O halde bu röportajla senden bunun sözünü aldım diyebilirim?
Doğan Can Gündoğdu:
Elbette!.. Piri Reis Haritası’nı canlandırdıktan sonra başta youtube olmak üzere pek çok internet video sitelerine de yükleriz ve kamuoyunun beğenisine de sunmuş oluruz.

- Şu sıralar neler yapıyorsun?
Doğan Can Gündoğdu:
Bir animasyon filminin çalışmalarıyla ilgileniyorum. İlerleyen zamanlarda kısa bir animasyon filmiyle devam edeceğim. Onun dışında animasyon üzerine eğitimler vereceğimiz workshoplar olacak. İlgilenenler web sitemiz üzerinden takip edebilir.
www.frame-tale.com

- Son okuduğun kitap nedir?
Doğan Can Gündoğdu:
Gabriel Garcia Marquez’den Yüzyıllık Yalnızlık...

- Doğan, seninle sohbet gerçekten de çok keyifliydi. Son olarak kamuoyuna vermek istediğin bir mesajın olacak mı?
Doğan Can Gündoğdu:
Kimse hayallerinden vazgeçmesin… Çünkü hayalleriyle atacakları her küçük adım onları bir basamak daha ileriye taşıyacaktır. Bu özel röportaj için ayrıca size teşekkür ederim.   İŞTE "SALTANAT"  VE "BATMAN" ADLI O MEŞHUR VİDEOLAR

 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN