Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 Araştırmacı Yazar Metin Soylu -
Köşe Yazısı: 05.03.2018


Bir Celal Şengör Vakası:
Osmanlı Değerleri’ne Hakaret Ederek Kitap Satmak!


2013 yılında verdiği bir röportajda “Bizansı Osmanlı’ya tercih ederim” diyen ve bu yetmezmiş gibi daha birkaç gün öncesine kadar fütursuzca Padişah Kanuni Sultan Süleyman’a “Salak”diyen Celal Şengör, bugün köşesinden günah çıkarmaya karar vermiş. Şengör “Bu bir deneydi ama özür dilerim” diye başlık attığı köşe yazısında alenen kamuoyu vicdanına meydan okuyan, Türk Medyasını aşağılayan ve kendisine yakışan dilini kullanmaya devam etmiş. Kısaca bu köşe yazısının altı kaval, üstü şişhane…

Celal Şengör, iki kitap satmak uğruna Osmanlı Tarihi değerlerine “Salak” demeyi göze almış toplumun adeta kanayan bir yarasıdır.
 
Celal Şengör, Türk halkımızın zekasıyla alay ederek küçümsemeye çalışan ancak bunda başarılı olamayıp akıl tutulması yaşayan bir şahsiyettir.

Celal Şengör, Türk Medyası’nda 7/24 görevlerini icra etmeye çalışan değerli gazetecilerimizi aşağılayan ve utanmadan ‘tahsilli ve kültürlü gazeteci arıyorum’ diyecek kadar megaloman birisidir.

Aslında “Celal Şengör Vakası” bize şunu öğretmiştir:

Devletimizin, mutlaka geçmiş değerlerimize alenen hakaret edenler için bir kanun maddesini hazırlaması elzemdir.

Türkiye’de büyük tepki çeken bu olay sonrasında köşe yazısına halen devam ettiği gazete yönetiminin gereğini mutlaka yerine getirmesi kamuoyu vicdanını rahatlatması açısından önem arz edecektir.

Şengör, tahsilli ve kültürlü gazeteci buluna kadar! Türk Medyası’nın kendisine kapılarını uzun bir süre kapatması onurlu bir davranış olacaktır.

Celal Şengör, “Geçmiş değerlere hakaret etmeden gündemde nasıl kalabilirim?” diye sorarsa ona tek cevabım şu olur: Yemek programları tam sana göre!..


***

İşte Celal Şengör’ün O Vahim Köşe Yazısı!..

“Muhterem okuyucularım...

Bu hafta size Cuvier’yi anlatacaktım. Ancak geçen çarşamba Ptolemaios (İslam bilim çevrelerinde Batlamyus) Atlası’nın tanıtımı toplantısının Türk basınına yansıması için Fatih Altaylı’yla yaptığımız küçük bir deney beklediğimizden de fena bir sonuç verince size bu atlası tanıtmak görevi gene bizlere düştü.

Ben hiçbir tarihi şahsiyete hakaretamiz laf söylemeyecek kadar akıl sahibiyim. Kanuni benim beğenmediğim, devletimizin çöküşünün temellerini atmış bir padişahtır. Bunda tereddüdüm yok. Ama “salak” kelimesini bilhassa seçerek Türk basınının bunu haber yapıp Ptolemaios Atlası’ndan da bahsetmesini temin etmek istemiştim.

Gazetecilerimiz ise düşük kültür seviyeleri nedeniyle sadece bu kelimeyi haber yaparak o muazzam atlası ve onu kurtaran Fatih Sultan Mehmed’i es geçtiler (salağı anladılar ama coğrafyayı anlayamadılar). Fatih bunun detaylarını geçen cumartesi yazdı.

Bu deneyle milletimizin bazı üyelerini ne yazık ki üzmek zorunda kaldık, kendilerinden özür dilerim. Ancak gazete ve gazetecilerinin seviyesini de bu sayede bir kez daha gördüler. Bundan sonra Habertürk dışında hiçbir gazete veya televizyona hiçbir haber veya röportaj vermeyeceğim. Söylediklerimi anlayacak, tahsilli ve kültürlü bilim muhabirleri tutana kadar.” 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN