Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 BEDELİ ÇANAKKALE'DE KANLA ÖDENECEKTİR / METİN SOYLUÖN SÖZ

Okumaya hazırlandığınız elinizdeki bu kitap benim için iki açıdan büyük önem taşıyor:

Birincisi, tarih kitaplarında bile yer almayan çok ilginç bir gerçek “öykü”yü; ikincisi ise, vereceğim çok önemli bir “çağrı”yı barındırıyor bu kitap.

Önce kitabın ilginç öyküsünden başlayalım:

2006 yılında “Piri Reis Haritası’nın Şifresi” adlı kitabım üzerindeki araştırmalarım sırasında, Piri Reis’in çizdiği o ünlü harita ve yazdığı Kitab-ı Bahriye adlı eserinin kriminal laboratuvar incelemesinin yapılması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bir dilekçeyle başvuruda bulunmuştum. Dilekçeme cevap yaklaşık iki hafta sonra telefon üzerinden gelmişti. Dönemin Emniyet Genel Müdürü Sayın Gökhan Aydıner beni Ankara’ya davet ediyordu.

Ankara’da beni dinleyen ve yardımcı olan Sayın Aydıner’i 12 yıl sonra saygıyla selamlıyor ve yardımlarına yeniden teşekkür ediyorum.

İşte o samimi görüşmede Yüzbaşı Mehmet Muzaffer’den de söz etmişti Sayın Aydıner. Ayrıntısını bu kitapta okuyacağınız Sultan Abdulmecid döneminde tedavüle çıkarılan Osmanlı kâğıt parası olan “100 kaime”yi de göstermişti bana. Heyecanlanmış, Osmanlı parasına dokunmuş, o paranın öyküsünü dinledikçe çok duygulanmıştım.

Bu konuda araştırma yapma fikri, İstanbul’a döndüğümde belirmişti kafamda. “100 kaime”yi bulmuştum ama Mehmet Muzaffer kimdi, bilmiyordum; onu araştırıp bulmam gerekiyordu.

Kararımı verip, yola çıktım.

Ancak Şehit Yüzbaşı Mehmet Muzaffer hakkındaki kaynaklar oldukça yetersizdi. Bunun üzerine daha fazla bilgi ve bulgu toplamak için devlet kurumlarına başvurularda bulunmaya karar verdim. Başta Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı olmak üzere, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Galatasaray Lisesi’ne kadar çalmadığım kapı bırakmadım.

Devlet kurumlarından Yüzbaşı Mehmet Muzaffer ve “100 kaime”sine ilişkin tarihi belge ve bilgiler çok ilginçti. Bu belge ve bilgileri yan yana koyunca, bu anlamlı tarihi olayı romanlaştırma yoluna gitmeliydim ve öyle de yaptım.

Bu kitap işte o gün verdiğim kararın ürünüdür.

“Çağrı”ma geçmeden önce Yüzbaşı Mehmet Muzaffer’le ilgili kısa bir bilgi:

Yüzbaşı Muzaffer, 9 Nisan 1916 tarihinde İngilizler tarafından Irak Cephesi Felahiye Muharebesi /Kut'ül Amare’de boğazından vurularak katledilen bir şehidimizdir.

Yüzbaşı Mehmet Muzaffer’in şehadet haberi İstanbul’a ulaştığında eşi Hanife Melek Hanım, 6’ncı Ordu Komutanı Halil Paşa’ya yazdığı mektupta bakınız ne diyor:

“Bir hafta beraber ömür sürdüğüm ve şimdi çocuğunu kucağımda taşıdığım Muzaffer’in intikamını almak için müsaade edin cepheye geleyim. Onun bölüğünde nefer olayım, ben de o bölükte şehit olayım…”

Bu kitap Kut'ül Amare şehidimizin, elleriyle resmederek meydana getirdiği “100 kaime”sinin öyküsüdür…

Bu kitabı okuduğunuzda, kitaptaki yazılı belge ve bilgileri incelediğinizde “çağrı”ma uyarak bana yardımcı olacağınıza inanıyorum.

O çağrım şudur:
   
Geliniz, bu kitapta anlatılan Şehit Yüzbaşı Mehmet Muzaffer’in izinden giderek,  onun İstanbul’da bir haftalık gelin iken bıraktığı eşi Hanife Melek Hanım’la çocuğunun da izini sürelim ve torunlarını –tabii ki hayattaysalar- bulup bağrımıza basalım…

Ben şu anda bu kutsal görevi yerine getirmeye çalışıyorum.
Katkılarınız benim için çok değerli…

Metin Soylu, Şubat - 2018 / İstanbul

 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN