Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 KASTAMONU İNEBOLU’DA MUHTEŞEM KONFERANS
BEDELİ ÇANAKKALE'DE KANLA ÖDENECEKTİR

1914 yılında Galatasaray Lisesi’nden gönüllü olarak Çanakkale Savaşı’na katılan vatanperver bir Türk Genci’nin tarihî romanını, belgelere dayalı gerçek bir kahramanlık öyküsü haline getiren araştırmacı yazar Metin Soylu “BEDELİ ÇANAKKALE'DE KANLA ÖDENECEKTİR” adını verdiği kitabı ile 14 Mayıs 2013 tarihinde saat:14.00’te Kastamonu İnebolu’da muhteşem bir konferans gerçekleştirecek. Konferansın ardından imza günü de yapacağını açıklayan Soylu; “İnebolu halkı ve öğrencileri Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü’ne tanıklık edecektir.” diye konuştu…

Kahraman Yüzbaşı Mehmet Muzaffer
İki yıldır yaptığı araştırmalarla özellikle devlet kurumları ile resmî yazışmalar sonucunda elde etmiş olduğu bulguları bir araya getirerek roman tadıyla okuyucuyla buluşturacak olan Soylu, “6’ncı Ordu Komutanı Halil Paşa ‘Umarım ki her edip her yazar bu yüce gayeye hizmeti uğur sayarak, merhumu bütün millete tanıtmaya çalışacaktır.’ demiştir. Ben de bu kitapla 6’ncı Ordu Komutanı Halil Paşa’nın emrini yerine getirmiş oldum.” diyor.

Otomobil lastiği alabilmek için İstanbul’a gönderilen Mehmet Muzaffer, Harbiye Nazırlığı’nın kasasında para olmadığı için Çanakkale’ye eli boş dönmek istemez. Lastikleri satan Yahudi tüccardan bu malzemeleri almaya kararlıdır. Bütün bir gece uğraşarak sahte bir yüzlük kaime (kağıt para) yapar ve lastikleri alıp Çanakkale’ye döner. Yahudi tüccar kaimeyi bozdurmak üzere Osmanlı Bankası’na gittiğinde paranın sahte olduğu ortaya çıkar. Paranın üzerinde çok küçük harflerle şöyle yazmaktadır: “Bedeli Çanakkale’de Kanla Ödenecektir.

     Mehmet Muzaffer’in eli ile yazdığı 100 kaimelik para

1998 yılında Türkiye'de ismini PETLAS'ın reklamlarıyla bildiği “Yüzbaşı Mehmet Muzaffer”in kahramanlık öyküsü ilk kez bir kitapla kamuoyunun karşısına çıkıyor. Söz konusu kitabın en önemli özelliği ise içerdiği tüm konuların belgelere dayalı olmasıdır.


“O Kanlı Zarf’ın Akıbeti Bilinmiyor”
9 Nisan 1916 tarihinde İngilizler tarafından Irak Cephesi Felahiye Muharebesi Kut’ül Ammere’de boğazından vurularak şehit edilen Yüzbaşı Mehmet Muzaffer’in boğazından akan kana parmağını batırarak eliyle “Kıble Ne Yöndedir?” ve “Bölük İntikamımı Alsın!” şeklindeki sözlerini içeren o kanlı zarf 1916 tarihinden sonra Askerî Müzeye gönderildiği halde araştırmacı yazar Metin Soylu tarafından konu araştırılmış ancak Genelkurmay Başkanlığı’ndan Soylu’ya gönderilen resmi cevapta Askerî Müze’nin envanterinde böyle bir vesikanın olmadığı kaybolduğu yönünde bir cevap gelmiştir.
(Gelen Belge - - Kitapta sayfa: 232)


11 Temmuz 1916 tarihinde 6’ncı Ordu Komutanı Halil Paşa, Yüzbaşı Mehmet Muzaffer için yayınladığı özel bildirisinde; “Mehmet Muzaffer Efendi’nin bu yüce davranışı yani bir Türk subayının örnek maneviyatı olan o kanlı beyaz zarf, Askerî Müze’ye gönderilmiş, Türk çocuklarına ve gelecek nesillere, cevher değerinde bir miras olmuştur. Yaşayan ölülerin mirasları içinde bu zarf da yaşayacak, daima yükselmeye teşvik ve milletin iftihar etmesi için bir belge olarak kalacaktır. Büyük meydanların büyük sınavlarında kazanılan bu şehadetnameler her genci imrendirecek ve örnek olacak bir etki yapacağı gibi, her babanın kalbinde böyle evlatlara sahip olma duygusunu yükseltecek, sonunda millet bu sayede kendi fedakârlığına güvenecektir.” Sözleriyle o kanlı zarfın Askerî Müze’ye gönderilmiş olduğu açıkça belirtilirken Askerî Müze’de ve arşivlerde kaybolması, kamuoyunda büyük tartışma yaratacak gibi... 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN