Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 

Geçen hafta Türkiye’ye gelen ABD’li kartograf Gregory Mcintosh’ın ulusal bir gazeteye verdiği röportaja ilişkin Piri Reis Haritası’nın Şifresi adlı kitabın yazarı Metin Soylu’dan müthiş bir gönderme geldi.
Soylu, Mcintosh’a “Kristof Kolomb’un bir haritası varsa Türkiye gelirken neden getir(e)mediniz?” diyerek eleştirdi.

UNESCO tarafından 2013’ün Dünya Piri Reis Yılı olmasından dolayı gerek Türkiye’de ve gerekse dünyanın pek çok ülkesinde Türk Denizcisi Piri Reis’in o gizemli haritası halen tartışılmaya devam ediliyor. Ulusal bir gazeteye demeç veren ABD’li kartograf Gregory Mcintosh Türk Denizcisi Piri Reis ve haritası hakkında açıklamalarda bulundu. Mcintosh, “Piri Reis haritasında Antarktika diye bir şey yok” dedi.


1980 yılında Kristof Kolomb’u araştırırken tesadüfen Piri Reis’in 1513 yılındaki dünya haritasına rastladığını belirten Mcintosh, “Kristof Kolomb’un haritasından yararlanarak bir harita çizen Piri Reis yalnızca Akdeniz kıyılarına gitmiştir. O yüzden Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği Amerika haritası Kolomb’un haritasının devamıdır” diyor. Charles Hapgood ve ekibinin 1960’larda Piri Reis’in haritası üzerindeki çalışmalarını da önemsizleştirmeye çalışan ABD’li kartograf  Mcintosh, “Charles Hapgood güney kıtası için ‘Evet, burası Antarktika. Hem de buzullardan arındırılmış hali’ diye bir iddiada bulunmuşlardı. Hatta günümüzde de araştırmayan birçok insan bu bilgiyle devam ediyor. Böyle bir şey yok! Bunu kimse kanıtlayamadı” dedi.

Soylu: “Mr. Mcintosh o gördüğün harita değil bir fotoğraf!”

Türkiye’de Piri Reis Uzmanı olarak kabul edilen araştırmacı yazar Metin Soylu, 9.baskıya giren “Piri Reis Haritası’nın Şifresi” adlı kitabında  Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği eserinin bir harita olmadığını onun bir fotoğraflama tekniği ile çizildiğini belgelemişti. Soylu konuyla ilgili olarak Türkiye’ye gelen ABD’li kartografa; “Mr. Mcintosh o gördüğün harita değil bir fotoğraf!” dedi.

Soylu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;
“Gerek Türkiye’de bazı emperyalist çevreler ve gerekse ABD’li Mr. Mcintosh ‘Piri Reis’in bu haritayı çizerken Kristof Kolomb’un haritasından yararlanmıştır’ şeklinde beyanlarını sürdürmektedir. Tüm bu gelişmelere asla şaşırmıyorum. Çünkü bu beyanlar bilinçli ve kasıtlı olarak yapılmaktadır. Piri Reis Gerçeği tüm dünyada saptırılmaya çalışılmaktadır. Amaçları Kristof Kolomb’un bu yıl reklamının iyi yapılması ve bir Türk Denizcisi olan Piri Reis’i önemsizleştirme girişimlerinin başarıya ulaşmasıdır. Mr. Mcintosh eğer objektif  bir bilim adamı ise önce ‘Piri Reis bu haritayı çizerken Kristof Kolomb’un haritasından yararlanmıştır’ adlı o iddiasını kanıtlamalıdır. Kristof Kolomb’un çizdiği bir harita varsa bunu da ispat etmelidir. Mr. Mcintosh Kristof Kolomb’un bir haritası varsa Türkiye gelirken neden getir(e)medi?

Artık hepimiz şu gerçeği iyi biliyoruz ki Kristof Kolomb’un çizdiği bir amerika veya dünya haritası yoktur. Bu yalanlar artık tarihe gömülmüştür. Kristof Kolomb’un yeni kıta Amerika’yı Hind Adaları zannettiği gerçeğini asla göz ardı edemeyiz. Bu bakımdan amatör bir denizciden mükemmel bir harita hazırlamasını beklemek ve Piri Reis’in de bu haritadan yararlanmış yorumunda bulunmak Osmanlı Kaptan-ı Deryası’na özellikle 500.yılında büyük saygısızlık olur.”

Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği o meşhur haritasına ilişkin çok özel değerlendirmelerde bulunan araştırmacı yazar Metin Soylu; “Piri Reis’in Haritası diye sözünü ettiğimiz o 500 yıllık gizemli eser aslında bir fotoğraflama tekniği ile çizilmiştir. Çünkü klasik dünya haritalarında Güney Amerika hizasında bulunan Arjantin dikey olarak gösterilir.


Klasik dünya haritalarında Arjantin Dikey olarak gözüküyor.

Bir haritanın, harita özelliği taşıması için düzleme aktarılması şarttır. Ve bir ölçeğinin de olması gerekir. Ancak Piri Reis Haritası’na bakıldığında bir ölçeği olmadığı gibi Güney Amerika hattı üzerinde bulunan Arjantin dikey olarak değil sağa doğru yatık olduğun gerçeğini görürüz. Tıpkı uzaydan çekilen dünya fotoğrafları gibi bir görüntüsü vardır.Uzaydan Çekilen Dünya Fotoğraflarında Dünya’nın dönüş hareketine göre Arjantin sağa doğru kıvrılmaktadır.Piri Reis’in söz konusu eserine bakıldığında Arjantin’in sağa doğru kıvrıldığını tıpkı uzaydan çekilden dünya fotoğrafları gibi olduğunu görebiliriz.

Bu bakımdan ABD’li kartograf Gregory Mcintosh’ın “Antartktika buzul dağları yoktur” şeklindeki beyanı oldukça komiktir. Çünkü Piri Reis’in bu çiziminde çok net olarak Arjantin’in sağa doğru yatık oluşu ve Antarktika buzul dağları klasik dünya haritalarıyla da kıyaslarsanız bu yerin Antarktika buzul dağları olduğu gerçeğini somut olarak görebilirsiniz” dedi.                               Piri Reis Haritası'ndaki Antarktika Dağları


“Prof. Hapgood’da O Şifreleri Çözdü”
Piri Reis’in Şifrelerini  The Map Of The Ancient Sea Kings (Eski Deniz Krallarının Haritaları) adlı kitabında Prof. Hapgood’da çözdüğünü belirten araştırmacı yazar Metin Soylu;
 “Prof. Hapgood yaklaşık 24 kişilik bir ekiple Piri Reis Haritası ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Antartika buzul dağlarının Piri Reis Haritası’nda var olduğunu ortaya çıkaranlardan biriside Prof. Hapgood’dur. ABD’li kartograf Gregory Mcintosh bu yerin Antarktika Dağları olmadığını söylüyor. O halde bu yerin ismi nedir Mr. Mcintosh söyler misiniz? Yoksa bu yer Kristof Kolomb’un 500 yıl önce yaşadığı evin çatısı mı?” dedi.


 

  
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2022 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN