Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 Piri Reis Yılında Büyük Tartışma

Kanal 24'te dün akşam (05.04.2013) saat:20.20'de Berfu Haşıoğlu'nun hazırlayıp sunduğu FARKINDA MISINIZ? adlı programda Piri Reis'in Şifreleri konuşuldu. Program konukları Araştırmacı - yazar Metin Soylu, Milli Saraylar Müzeler ve Tanıtım Başkanı Doç. Dr. Bülent Arı, Piri Reis Sergisi Başdanışmanı - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçar oldu. UNESCO’nun 2013 yılını 'Piri Reisi Anma Yılı' seçmiş olması dolasıyla yapılan programda Piri Reis’in yaşamı, hazin idamı ve meşhur dünya haritasının şifreleri ele alındı…

 

Milli Saraylar Müzeler ve Tanıtım Başkanı Doç. Dr. Bülent Arı Osmanlı dönemindeki Korsan Denizciler hakkında özel bilgiler verirken, Piri Reis’in 1526 yılında Kanuni Sultan Süleyman’a sunduğu Kitab-ı Bahriye adlı eserinin oldukça önemli olduğunu söyledi. Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden önce de Amerika’nın Keşfi’nin başkaları tarafından yapılmış olabileceğini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Arı, 2013 Dünya Piri Reis Yılı sebebi ile Türkiye’deki tüm tarihçileri Piri Reis ile ilgili araştırma yapmaya davet etti.  

Tartışma Alevlendi!...

Programın ikinci bölümünde söz alan araştırmacı yazar Metin Soylu, Piri Reis Haritası’nın 09.11.1929 tarihinde İstanbul Topkapı Sarayı Harem Dairesi’nde bulunduğunu ve ilk bulunduğu sırada üzerinde yemek kırıntıları olduğunu en son birileri üzerinde yemek yediğini belirtirken Prof. Dr. Mustafa Kaçar bu bilginin doğru olmadığını söyledi. Bunun üzerine Araştırmacı-Yazar Metin Soylu kaynağı ile bu bilginin gerçek olduğunu şu sözlerle ispat etti: “Dönemin Topkapı Sarayı Müzeler Müdürlüğü baş uzmanı Filiz Çağman bu konuda şunları söylüyor: Topkapı Sarayı müze olarak düzenlenirken Harem Dairesi'nde bulunmuş, Müzeler Genel Müdürü Halil Ethem (Eldem) Atatürk'e getirtmişti. Haritanın üzerinde örtü olarak kullanıldığını belirten yemek kırıntıları da vardı. Bu müzenin kayıtlarına göre III. Ahmet Kütüphanesi'ne bağlı gayri islami yazma eserler envanter defterinde 87 numara ile kaydedilmiş, ancak Revan Köşkü Kitaplığı'nda kayıtlı Kitab-ı Bahriye nüshasının yanına 1633 mükerrer kaydı ile konulmuştur. Kaynak Tümer Albay Sabri, Amerika’nın Keşfinde Türkler Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kütüphanesi sayfa:45)” dedi.

Araştırmacı- Yazar Metin Soylu’nun belgesiyle sunduğu bilginin ardından Prof.Dr.Mustafa Kaçar sessiz kalırken yine konuşmasına kaldığı yerden devam eden Soylu Piri Reis Haritası’nın Topkapı Sarayı’nda ilk bulkunduğu sırada Atatürk’ün ve onun manevi kızı Ayşe Afet İnan’ın dikkatini çektiğini ve önem verildiğine yönelik sözleri üzerine yine  Prof.Dr.Mustafa Kaçar “Ayşe Afet İnan Atatürk’ün manevi kızı değildir!” diyerek büyük şaşkınlık yarattı. Yazar Metin Soylu “Hocam herkes Afet İnan’ın Atatürk’ün manevi kızı olduğunu biliyor. Türk halkı buna karar versin.” diyerek program formatının başka yönlere kaydığını belirtti.

Peki Kim Haklıydı?
Afet İnan Atatürk’ün ‘Manevi Kızı’ mı?

Tarihi araştırmalar gösteriyor ki Atatürk, 11 Ekim 1925’teki İzmir gezisinde birçok kurumun yanı sıra okullarda da konuşmalar yapmıştır. Aynı tarihlerde İzmir ilkokullarından birinde ileride manevi kızı olarak kabul edeceği Afet Hanım’la karşılaşır. Afetinan, ilköğrenimini Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga’da tamamladıktan sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu’nu 1925 yılında bitirir. İlk görevine 17 yaşındayken, İzmir’de Reddi İlhak İlkokulu’nda başlamıştır. Atatürk, Afetinan’ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin de bu bağlamda meslek ve durumu ile ilgilenir. Afetinan’ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmektir. Bunun yerine getirilmesi için Atatürk, Afetinan’ın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o yıl İsviçre’nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderir. (1925 - 1927)

Sonra, İstanbul'da Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu öğrenimini sürdürür (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini alır ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu'na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atanır (1929-1930). Türk Tarih Kurumu'nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun yıllar Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün de müdürlüğünü yapmıştır. Akademik çalışmalarına devam eden Afet İnan, 1938'de lisans, 1939'da doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942'de doçent ve 1950'de de profesörlüğe yükselir. Prof. Dr. Afet İnan'ın Atatürk ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır. 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür. Atatürk vasiyetnamesinde Afet İnan için; "yaşadığı müddetçe şimdilik (şimdiki halde) ayda 800 lira verilecektir" diye vasiyette bulunmuştur.
Araştırmacı-yazar Metin Soylu’nun haklı olduğu ortaya çıkarken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın bu gerçeği neden bil(e)medi ise anlaşılamadı.

 

Atatürk'ün Manevi Kızları birarada.
Sırasıyla Rukiye, Sabiha Gökçen, Afet ve Zehra görülmektedir.

Florya'da Afet İnan ile birlikte. (28 Haziran 1935)

Haberpolilik.Net’e konuşan araştırmacı yazar Metin Soylu “Google çok basit bir araştırma yaparsanız yine bu gerçeği göreceksiniz. Bir devlet kurumu olan Türk Tarih Kurumu’nun internet sitesinde dahil AFET İNAN’IN ATATÜRK’ÜN MANEVİ KIZI olduğu yazmaktadır. Hatta Afet İnan’ın ölümüne ilişkin İstiklal, Günlük Ulusal Gazete’de dahil haberlerde yine manevi kızı olduğu bilgisi vardır.

 Kaynak: Türk Tarih Kurumu
http://www.ttk.org.tr/index.php?Page=Basinda&HaberNo=382
http://blog.milliyet.com.tr/ataturk-un-cocuklari-ve-turk-milleti/Blog/?BlogNo=75007
http://mustafakemalim.blogcu.com/ataturk-un-manevi-kizi-afet-inan/2479019
http://www.isteataturk.com/haber/1080/manevi-kizi-afet-inan-ile-izmir-karsiyaka-halkevinde-duzenlenen-bir-baloya-gelirken-01031930
http://tr.wikipedia.org/wiki/Afet_%C4%B0nan

Prof.Dr.Kaçar’dan bir “GAF” daha!

Piri Reis’in Haritasına yönelik açıklamalarını sürdüren Prof.Dr.Mustafa Kaçar Piri Reis konusunda uzman ve dünyaca tanınmış ve aynı zamanda Eski Deniz Krallarının Haritaları (The Maps of the Ancient Sea Kings) adlı kitabın yazarı Prof. Hapgood için program moderatörü Berfu Hışıoğlu’nun “Hapgood Kimdir?” sorusuna Prof.Dr. Kaçar “Hapgood amatör bir araştırmacıdır!” sözleriyle karşılık verdi. Bunun üzerine araştırmacı yazar Metin Soylu “Hocam yanlış biliyorsunuz. Hapgood dünyaca ünlü bir profesördür yanıtı vererek masasında bulunan Muazzez İlmiye Çığ’ın Ortadoğu Uygarlık Mirası adlı kitabını göstererek bu kitapta sayfa:275’te  Hapgood’un amatör bir araştırmacı değil “profesör” olduğu gerçeğini görebilirsiniz.” diyerek tüm ezberleri yine bozdu.

Charles Hapgood’un profesör olduğunu belgeyen diğer kaynaklar:
http://anilbalan.com/tag/professor-charles-hapgood/
http://www.skrause.org/writing/papers/hapgood_and_ecd.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Hapgood

Piri Reis’in bu haritayı 9 Mart-7 Nisan günleri arasında çizmiş olduğunun altını çizen araştırmacı yazar Metin Soylu bunun kaynağını ise Piri Reis’in meşhur 1513 yılındaki 4 No’lu nota dayandırarak söylerken, Prof.Dr.Mustafa Kaçar ise bu bilginin yanlış olduğunu belirtti. Soylu bunun üzerine elindeki kaynağı canlı yayında okudu: “Bu harita 1513 yılının 9 Mart-7 Nisan günleri arasında Kemal Reis’in kardeşinin oğlu Ünlü Piri İbn Hacı Mehmet (Piri Reis) tarafından Gelibolu’da çizilmiştir.” Bu çevirilerin kaynağını da veren genç yazar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir ve Hidrografi Daire Başkanlığı’nı işaret etti.


 BÜYÜK TARTIŞMAYI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!... 
Metin Soylu

Betül Korkmaz

Hayat Kısa Kuşlar Uçuyor 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2018 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN