Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
   Burcu Çetinkaya İle Röportaj

Röportaj: Gazeteci Yazar Metin Soylu

TÜRKİYE KADINLAR RALLİ ŞAMPİYONU:
BURCU ÇETİNKAYA

Türkiye Kadınlar Ralli Şampiyonu olan ve yurt dışında pek çok başarıya imza atan Burcu Çetinkaya… Bir reklam filminde üst üste dizilmiş tuvalet kâğıtlarını otomobili ile devirmesinden tanıdığımız rallici Burcu Çetinkaya ile yarış aşkı, ralliye başlaması ve hayatı hakkında konuştum. Reklam setinde aracı 3-4 kez döndürmeyi ‘ya başaramazsa!’ diye dublör için hazırda tutulan peruğun kendisi için önemini anlattı.

-Burcu Hanım, biraz kendinizden bahseder misiniz?

Burcu Çetinkaya: 19 Mart 1981 tarihinde İstanbul’da doğdum. Robert Koleji’nden mezun oldum. Daha sonra da Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdim. Babamın mesleği gereği çocukluğumdan beri otomobillerle hep iç içe yaşadım. 1993 yılında ralli izlemeye gitmiştim. O zamandan beri hayalimde hep rallici olmak vardı. Eğitimimi bitirdikten sonra da ilk fırsatta yarışmaya karar verdim. 2005 yılında Volkswagen Polo Cup’taki yarışla bu dünyaya adımımı attım. Daha sonra da ralliye başladım.

-Ralliye kaç yaşında başladınız?

Burcu Çetinkaya: Ben aslında yarış arabasına ilk kez üç yıl önce bindim. O zaman 24 yaşındaydım. Aslında oldukça geç. Ondan önceki senelerde hep izliyordum. Snowboard’da yarışıyordum. Hep bir yarış vardı hayatımda. Ama maalesef ralliye başlamam çok geç oldu. Çünkü belli bir maddi birikim gerekiyor. Yani belli bir bütçeyi gözden çıkarmadan motor sporlarına başlamak hemen hemen imkânsızdır. 2005 yılına kadar yarış otomobilinin ancak yanına yaklaşabildim, dışarıdan seyrettim.-Yaptığınız spor çok tehlikeli! Bir kadın olarak bu sizdeki nasıl bir cesarettir?

Burcu Çetinkaya: Aslında kadın ya da erkek olmak çok fark etmiyor. Cesareti olan insan var olmayan var. Ralli görüldüğü kadar çok tehlikeli değil aslında. Tabi ki tehlike var ama çok korunaklı ve güvenli bir otomobil içindeyiz. O yüzden de dışarıdan göründüğü kadar korkunç değil. Ama tabi ki riskli anlar yaşadığınız oluyor. Bir de bu iş sevgiyle ilgili, ben bu sporu inanın çok sevdim. Otomobillerle çok ciddi bir mücadeleyi barındırdığı için bu sporu yaparken asla korkmuyorum.

-Araç içinde hiç tehlike atlattınız mı?

Burcu Çetinkaya: Kaza yaptım ama tehlike diyemeyeceğim. Allah’a şükür çok korkunç ya da tehlikeli bir durum atlatmadım. Ama 2006 senesinde yarışmaya başladığım Castrol Fiesta Ralliye Cup’ta çok ciddi bir rekabetin içine girdim. 10 rallici arasında bir tek kadın bendim. Ve onlar oldukça tecrübeliydi. O yüzden onlara yetişmeye çalışırken, heyecan ile limitleri biraz fazla zorlayınca ilk sene çok fazla kaza yaptım. Kazalar bu sporun bir parçası.


“Başarı O İşi Sevmektir”

-Peki, sizi bu kadar başarılı kılan nedir?

Burcu Çetinkaya: Bence yaptığım sporu çok seviyor olmam. Çünkü çok severek ve çok isteyerek, gerçekten hayalini kurduğum bir şeyi yapıyorum. O yüzden de ne kadar aksilik çıkarsa çıksın yılmıyorum. Çünkü benim için bunu yapmak çok önemli ve bana çok keyif veriyor. Elimden geldiğince en iyisini yapmaya çalışıyorum. Daha da ileriye gitmeye çalışıyorum. Tabi ki bir şeyi bu kadar sevdiğiniz zaman, sizi destekleyen insanların sayısı da çok fazla oluyor. Başarıda bunun da önemi göz ardı edilemez. Özellikle desteklerini hiç esirgemeyen Serdar Bostancı, Saffet Çiftçi ve Volkan Işık’ın, sponsorlarım Sonax, Castrol, Şahsuvaroğlu, Narpost ve Ansell’in burada payı çok fazla…

-Bize ödüllerinizden bahseder misiniz?

Burcu Çetinkaya: İlk kez 2005 yılında yarıştım. O zaman ki Copilotum Nehir Yılmaz ile İstanbul Kadınlar Şampiyonu olduk. 2006 yılında yine Nehir Yılmaz ile Türkiye Kadınlar Ralli Şampiyonu olduk. 2007 yılında ikinci kez, Copilotum Çiçek Güney ile Türkiye Kadınlar Ralli Şampiyonu olduk. 2007 yılında N3 sınıfında karma olarak yarıştık ve 3’ncü sırada bitirdik. Yurt dışında 2008 yılında takip ettiğimiz Fiesta Sporting Trophy International’da ilk yarış olan Sardunya Rallisi’ni 2.sırada, 2.yarış olan ve Haziran ortası Antalya’da yapılan Türkiye Rallisi’ni ise 1.sırada bitirerek, uluslararası olan bu yarışmada birincilik alan ilk kadın ekip olarak dünyada bir ilke imza attık.


-Kendinize rakip gördüğünüz birisi var mı?

Burcu Çetinkaya: Tabi ki çok var… Bu sporda kadınlar, erkekler karışık. Ayrı değil. Kadınlara sadece teşvik amaçlı ayrı bir klasman açıyorlar. Yakın çekiştiğim 4-5 kişi oluyor. Çünkü CASTROL Fiesta Ralli Cup’ta 10 tane birbiri ile eşit otomobille yarışıyoruz. 10 veya 15 oluyor yarışa göre. Bu otomobillerin hepsi eşit oluyor. Burada pilotaj önem kazanıyor. Bire bir çekişme halindeyiz. Ama kadınlara bakarsak, Berna Aksoy yeni yarışmaya başladı. Çok başarılı bir pilottur. Tecrübe olarak daha geride, bir sene önce başladı ama çok güzel çekişmeye başladık. Bu da çok keyifli gerçekten… Ne kadar genel platformda yarışırsanız yarışın, birileri kadınların da çekiştiğini görmek istiyor.

-Sizi Papia Reklamlarında görüyoruz. Reklam için size teklif mi geldi?

Burcu Çetinkaya: Aslında bu tamamen tesadüf eseri oldu. Onların ajansları ile böyle bir film çalışması varmış. İlk başta ben yoktum. Ben Robert Koleji mezunuyum. Kala Film’in sahibi de Robert Koleji mezunu. Tesadüfen Kolej Dergisi’nde röportajımı görmüş. Benimle ilk başta sadece teknik anlamda fikir almak amacıyla görüşmek istemişler. Sonradan filmde benim oynamam fikri hem onların hem de benim hoşuma gitti, tesadüfen buralara kadar geldi yani. Otomobille çektiğimiz  o sahneler gerçekten kolay sahneler değildi.“Çekimlerde Arap Sabunu Bile Kullandık”

-Tuvalet kâğıtlarının devrilmesi sahnesini kaç defa da çektiniz?

Burcu Çetinkaya: Sahnelerin çekiminden önce bayağı antrenman yaptık. Otomobil için güvenli bir ortam olması gerekiyor. Güvenli bir ortam denilince de pistler devreye giriyor. Otomobil için zemin çok önemli. Çok tutunan zeminde de otomobili kaydırmak çok zor. Onların istediği hareketler fazla fantastikti. Araba 3-4 kez dönmeli dediler. Devamlılığını bozmadan 3-4 kez dönmesini sağlamak çok zordu. Önce mazotla denedik olmadı. Çünkü mazot hemen kuruyordu. Sonra yere plastik bir zemin uyguladık. O biraz işe yarar gibi oldu ama daha çok kaysın diye Arap sabunu kullandık. Bu sefer Arap sabunu yapışmaya başladı. O da olmadı yani, en sonunda suda karar kıldık. Yere serilmiş bir brandanın üstünde su…

Ama tabii ilk aşamada brandamız çok kısaydı. Daha duvar filan devreye girmeden ufak denemeler yaptık. Sonra duvar yerine tuvalet kâğıtları ile stoforla deneme yaptık. Sonra bir tane de tuvalet kâğıtları ile deneme yaptık. Tam faciaydı. Çünkü branda çok kısaydı. Daha sonrasında da reklam filmi aşamasına geçildi. Reklam çekim süresi tam 2 gün sürdü. Edremit Havalimanı’nda çekildi. Burada sanırım 10 adet duvar vardı, bu duvarlar hazır bekliyordu. Bir de benim saçlarıma benzer hazırda bir peruk bekliyordu. Olur da ben yapamazsam bir erkek rallici o peruğu takıp yapar diye… Ama tabii ben o peruğu gördüğüm anda sinirlerim çok bozuldu. Kesinlikle buna dokunulmaması lazım diye düşündüm. Eğer peruk devreye girseydi benim için gerçekten de çok büyük yıkım olacaktı. Reklam çekimleri benim için çok keyif vericiydi. Üstelik daha ikinci çalışmamızda duvara istediğimiz gibi çarpmayı başardık.


-Bu konuda eğitimler vermeyi düşünüyor musunuz?

Burcu Çetinkaya: Tabii ki neden olmasın… Öyle bir teklif gelirse mutlaka olumlu değerlendiririm. Eğitmen denildiğinde o çok başka bir şey. Bugün Türkiye’de çok başarılı eğitmenler var. Ben de zaten orada başladım bu işe… Volkan Işık’In düzenlediği Ralli Eğitim Seminerleri’ne katılmıştım. İstanbul Otomobil Kulübü’nün düzenlediği Renç Koçibey Eğitim Seminerleri de var. Bunlar gerçekten profesyonel eğitimlerdir. Ben şu anda profesyonel eğitim verebilecek düzeyde değilim. Çünkü eğitim vermek mesajla ilgili bir şey değildir. Eğitimin de eğitimi var. Ben aktif sporcu olduğum için buradaki hedeflerimi gerçekleştirmek bence daha önemli…

-Burcu Çetinkaya’nın bundan sonraki hedefleri nelerdir?

Burcu Çetinkaya: Bu sene ilk kez Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışmaya başladık. Tabii ki hedefimiz, Michele Moutonl adlı bir Fransız kadın pilot, Dünya Ralli Şampiyonası’nda birçok yarış kazanıp bir sezonun sonunda şampiyon olarak bitirmenin ucundan dönüp ikinci sırada bitirdi. Sonra motor sporları geçmişine bakıldığında bütün Formulal ve diğer sporların arasında kadınlar tarafından elde edilmiş en büyük başarıydı. Çünkü daha çok erkeklerin hâkim olduğu bir dünya ve kadınların başarısı oldukça az. Yapan çok var ancak başarılı olan oldukça az. Benim amacım hem Türk kadınının adını dünyaya duyurmak hem de gerçekten bunu başarmak. Çünkü bu uluslararası bir başarıdır.
Bir de ben otomobil akrobasisini çok seviyorum. Reklam filmi aslında hayallerimi gerçekleştirmek gibi bir şey oldu. İleride de bu reklam filmine benzer çekimlerde yer almak isterim. Güçlü bir otomobil ile akrobasi şov gibi bir şey hayal ediyorum.   


-Türk halkımızın ralliye olan tutkusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burcu Çetinkaya: Geçmişte aslında çok yüksek seviyedeymiş. Gerçekten de geçmiş yarışlara bakıldığında insanlar birbirlerini iter vaziyette izlerlermiş. Ama günümüzde futbol çok popüler hale geldi. Böylece diğer sporların popülaritesi de düşmüş oldu. Bir de alternatifler arttı. Eskiden bu kadar çok spor dalı yoktu. Bugün baktığınızda Türkiye’de birçok spor dalı uluslararası seviyededir. Ve insanların ilgisi dağılıyor. Ama dünya şampiyonası yarışlarına gittiğim zaman çok ciddi bir seyirci kitlesi görüyorum. Zaten Türkiye’de de bu ilginin artacağına inanıyorum. Burada önemli olan uluslararası isimlerin Türkiye’den çıkabilmesindedir. Zamanında Serkan Yazıcı, Volkan Işık, Fatih Kara gibi isimler ülkemizi başarıyla temsil ettiler. O zamanlar ilgi çok daha fazlaydı. Çünkü Türk halkımız, kahramanlar yaratmayı seviyor. Motor sporlarının da uluslararası başarıları olursa o zaman bu ilginin de daha fazla artacağını düşünüyorum.   

 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN