Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 

“Celal Şengör, Avrupa Tarihi’ni Osmanlı Tarihi’ne tercih edecek kadar profesördür”


Prof. Dr. Celal Şengör’ün “Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır. Fatih zamanında Pîrî Reis olaydı inanır mısınız bugün bizim sömürge imparatorluğumuz vardı. Çok samimi söylüyorum bugün biz Amerika'ya falan gitmiştik.” sözlerine araştırmacı yazar Metin Soylu’dan jet hızıyla cevap geldi. Soylu, “Prof. Dr. Şengör’ün en büyük talihsizliği geçmişte olduğu gibi bugün de tarihi doğru düzgün araştırmayarak kulaktan dolma bilgilerle açıklama yapıyor olmasıdır. Sayın Şengör’ün “profesör” olması tarihçi olduğu anlamına gelmez. Ne demiş ünlü tarihçi Ahmet Cevdet Paşa: ‘Tarih bilmeyen diplomat, pusuladan anlamayan kaptana benzer, her ikisinde de karaya oturma tehlikesi, kaçınılmaz sonuçtur.’ dedi.”

17 yıldır Piri Reis ve haritası hakkında araştırmalar yapan ve “Piri Reis Haritası’nın Şifresi” adlı kitabıyla kamuoyunu aydınlatan Araştırmacı Yazar Metin Soylu, Prof. Dr. Celal Şengör’ün sözlerine ilişkin değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Sayın Şengör’ün Osmanlı Tarihi’ne saygısı yok. Siz hiç Prof. Şengör’ün Avrupa Tarihi’nden, Bir krala ya da Kristof Kolomb’a hakaret ettiğini duydunuz mu? Ben hiç duymadım. Çünkü Celal Şengör Avrupa Tarihi’ni Osmanlı Tarihi’ne tercih edecek kadar profesördür.Öncelikle Piri Reis tarihte dört büyük padişah döneminde yaşamıştır. Bu süreç Fatih Sultan Mehmet ile başlar, II.Bayezid ve Yavuz Sultan Selim ile devam eder ve Kanuni Sultan Süleyman ile son bulur. Yani Piri Reis, Fatih Sultan Mehmet döneminde Piri Reis amcası Kemal Reis ile birlikte fiziksel olarak vardır. Ayrıca her tarihi olay o dönemin koşullarına göre değerlendirilmelidir. 1492 yılında Kristof Kolomb’un ‘PİNTA’ adlı gemisinde Amerika’nın Keşfi’ne ilişkin Piri Reis’in Amcası Kemal Reis’in istihbarat subayı Rodrigo De Triana’nın izini görmeniz mümkündür. Yani ‘Yeni Kıtadan’ Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın bilgileri vardır. Hatta Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği ünlü Amerika Haritası üzerinde de her şey şifreli olarak yazmaktadır. Amerika’yı ilk keşfeden İspanyol asıllı Osmanlı istihbarat subayı Rodrigo De Triana’dır.Kitab-ı Bahriye’nin ilk sayfasında Kanuni’nin izi!
Ayrıca 1525 yılında yine Piri Reis tarafından kaleme alınan Kitab-ı Bahriye’nin ilk sayfası Kanuni Sultan Süleyman’a ithaf edilmiştir. ‘… Özellikle, güneş gibi parıldayan ve ay ışığı gibi ışıldayan, Arap ve Acem Sultanları’nın sultanı ve Allah’ın yeryüzündeki gölgesi olan Sultan Bayezid (II.) Han’ın oğlu, Sultan Selim (I.) Han’ın oğlu Sultan Süleyman (Kanuni) Han ki, Yüce Allah özellikle kendisinden inayetini esirgemesin. Devletini güçlendirsin. Ona zaferler versin, dünyanın yıkılacağı kıyamet gününe kadar oğullarına ömür ve kuvvetler bahşeylesin. Amin’
(’Kitab-I Bahriye, Cilt-1, Sayfa:37-39)

Piri Reis, kaleme aldığı bu önemli kaynak kitabı Padişah Kanuni Sultan Süleyman’a hediye etmiştir. Ve Kanuni tarafından ödüllendirilmiştir. Kanuni, Piri Reis’in bilimadamı kimliğine her zaman değer vermiştir. Eğer mesele Piri Reis’in idamı ise bu konu o dönemin koşullarına göre yorumlanmalıdır. Çünkü Piri Reis’in son seferi Hürmüz’de ne yazık ki Basra Beylerbeyi Kubad Paşa ve Mısır Valisi Mehmet Paşa’nın iftiraları sonucunda idam fermanı hazırlatılmıştır. Sayın Şengör şunu unutmasın, eğer Kanuni Sultan Süleyman’ın elinde bir cep telefonu olsaydı Piri Reis’i mutlaka arayıp gerçekleri ondan öğrenirdi. Ancak Piri Reis, daha İstanbul’a varamadan Mısır’da idam edilmiştir.”
 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN