Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 Kalemşör: Betül Korkmaz
16/09/2018


ÇÜREYEN ELMA

Gelin, bulmaca çözelim birlikte…
Kimi zaman nefes aldıran kimi zaman can’a canan olan, çoğunlukla ruhun ilacı olan fazla kullanıldığında intihar etkisi veren, kimi zaman öldürürken yaşatan.

-Fısıldandı mı cevap yüreğinize? Yürek sesiniz bildi mi? Evet, kelime cevabı.

Kelime nefestir, hayattır, ölümdür. Bazı kelimeler ise efsunludur. Kimini öldürürken, kimini yaşatır. Kelime can’ın cananıdır. İnsan oksijene nasıl muhtaç ise kelimelere de o denli ihtiyaç vardır.

Üzüntümüzü, kırgınlığımızı, acımızı, nefretimizi, aşkımızı, sevgimizi anlatmak için köprüden geçeriz. Doğru kelimeleri bulabiliyorsak, sallanmadan geçer eğer bulamazsak ya ortasında kalırız ya da boşluğa düşer kayboluruz. İnsan için elzemdir. Mamafih, günümüz de can’ı canansız bıraktık. Bedenler ruhsuz kaldı. Bir düşünün, sulanmayan ve güneş ışığı almayan bitki –hayatta kalabilmesi için temel ihtiyaçları- büyür mü? Büyür ise ataları ile aynı DNA’ya sahip olur mu?

Gelişen teknoloji, yaşamın getirmiş olduğu kaos kitaptan ve kelimeden uzaklaştırır oldu insanlığı. Duygularını doğru kelime ile anlatamayan, kitap okumaktan aciz oldu insanlık. Zaman ilerledikçe ilerleyeceğimize geriledik. Pek çok aşk Özdemir Asaf, Cemal Süreyya, Orhan Veli’ in dizelerine düşmedi. Çilingir sofralarına şiir eşlik etmez oldu. Hasretler Nazım Hikmet ile anlatılmadı. Hep bir parçası eksik oldu. Lakin doğru parça hep gözümüzün önündeydi.

Hislerimiz anlatırken küçülmeye başladı. Bir birey sağlıklı beslenmez ise günbegün küçülür değil mi. Sözcüklerimiz ve hislerimiz tıpkı bu şekildeler. Kullanmıyoruz. Kullanılmadıkça da dimağımız da toz topluyor. Ve sanki kelimelerin ömrü varmış gibi yok oluveriyor hayatlarımızdan. Yerlerini emojiler ve bir takım karışık harfler-random- alıyor. Biz bu duruma izin verdiğimiz müddetçe can canansız kalıyor. Acı çekiyor ve kurtarılmayı bekliyor.

Yazıyı buraya kadar üşenmeden okuduysan sana bir görev veriyorum. Görevi başarırsak zafer kelimelerin! İlk önce hislerini emojiler ile ifade etme, karışık harfler ile gülme. Anlat kendini. Aşkın, sevgin, üzüntün, kızgınlığın bir yüz ifadesi ile anlatılacak önemsiz mi? bence değil. Dimağında ki toz kaplamış yerleri yokla bir. Saklandıkları yerden çıksınlar. Baktın bulamadın, çıkan bir şey yok kitaplara koş. Keşfetmediğin kelimeler ile tanış, sohbet et biraz onlarla. Öğrenme konusunda her dem aç ol. Öğrendiğin kadar öğret. Kelimeler unutulmayı hak etmeyecek kadar değerliler.
Bu Yazı Toplam 920 Defa Okunmuştur 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2019 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN