Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 Kalemşör: Betül Korkmaz
02/08/2018


VATANI KORUMAK

Kadın!...

Kadın doğurgandır, anaçtır, kutsaldır, saftır, koruyup kollayandır.

Saygı duyulması gereken bir varlıktır. Ne demişler, “Dünyanın yarısını kadınlar doğurur diğer yarısını da kadınlar yetiştirir.” Baş tacı olması gereken yerde kadınlar şimdi yerle bir ediliyor. Neredeyse Türkiye’de her gün bir kadın cinayeti! Ve yarısı da daha konuşamayan, bakıma ve korunmaya muhtaç olan çocukların acı dramları!

Nasıl bir yer oldu Türkiye?

Kimi kimden korumamız gerektiğine şaşırdık. İyilik yapmaya korkar olduk. Acaba başıma bir şey gelir düşüncesi ile herkesten kaçmak zorun da kaldık. Birbirimize gülümsememiz bitti. Bir bebek gördüğümüz de sevmeye korkar olduk.

Ne yazık ki son aylar da cinayet ve istismar haberleri çoğaldı.
Ve hala çoğalmaya devam ediyor. Sadece hepsini haberler de yahut gazete manşetlerine yansımıyor. Taciz edeni ortaya çıkarıp cezasını vermek yerine tacize uğrayanı susturmaya çalışıyorlar. “Ayıp, sus aile huzurumuzu bozma” denip nice hayatlar sönüyor.

Tacize uğramak utanılacak bir durum değil. Sesinizi çıkarmaktan korkmayın, bırakın el alem ne der laflarını. Korkmayın, savaşın... Sizin izniniz olmadan bedeninize kim dokunmuşsa pişman edin. Asla susmayın! Unutmayın, siz istemediniz öyle bir olay yaşamayı ve kimsenin haddine değil bir kadına bunu yapabilmek.  İstismar ve taciz olayları susturulamaz, unutturmaya da çalışılamaz.
Kadınlara olan saygı sadece bir güne bağlanır oldu artık. 8 Mart bittiğinde değerde biter oldu. 365 gün 6 saat boyunca yaptığı fedakarlığın karşısında sadece bir gün! Her gün kadınlar günü olmalı. Her gün kadınlar gülmeli, saygı duyulmalı, baş tacı edilmeli.  Eskiden bir gün olsa da saygı duyuluyordu. Şimdi o da kaybolmaya başladı tıpkı diğer değerlerimiz gibi.
Masal anlatır gibi anlatıyor anne ve babamız çocukluğunu.
Gece geç saatlere kadar bütün çocuklar ile top oynardık diyorlar. Ağaçlara çıkar, çeşit çeşit oyunlar oynardık diyorlar.

Hala öyle olması gereken bir durumu geçmiş zaman eki ile anlatmak da tuhaf...
Değişen tek durum sokağa çıkamamak olsa...  

Türkiye öyle bir yer oldu ki çocukların başını sevmeye, yolda gördüğümüz de gülmeye korkar olduk. Durum öyle bir durum ki çocuk amcasına güvenemiyor. Durum öyle bir durum ki otopsi raporundan ‘istismara uğramadı’ haberini almak için eller Rabbe kalktı.

Çocuk ve istismar aynı cümlede geçebiliyor artık.  Birbirine iki zıt kelimeyi yan yana kullanmaya alışkın olduk. Çocukların gözünden akan her yaş damlasında boğulsun bedeniniz. Çocuklara ve kadınlara çektirdiğiniz zulümler son bulsun. Eşinden ayrıldığı için bir kadın öldürülmesin, amcası tarafından bir çocuk katledilmesin. Evinin önünden kaçırılıp vahşice katledilmesin çocuklar artık...
“Vatanı Korumak Çocukları, Korumayla Başlar” diyen bir liderin bu sözüne artık kulak verilmeli…

Vesselam!
Bu Yazı Toplam 951 Defa Okunmuştur 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2019 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN