Anasayfa  | İletişim Metin Soylu Facebook Metin Soylu Twitter

 

 
YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR BASIN ODASI
 
   Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir tüm seçkin kitapevlerinde!      Piri Reis Haritası'nın Şifresi ÇIKTI!     
 Kalemşör: Betül Korkmaz
27/06/2018

UNUTMAK

Kimi zaman en iyi dost kimi zaman ise ez azılı düşmandır. Bu durum ise neyi unuttuğumuz ile ilgilidir. İnsanlığımızı unutuyoruz. Buz üstüne yazı yazmaya çalışıyor insanlığımız. Bizi biz yapacak özellikler siliniyor, yavaşça. Gücümüz kime yetmiyorsa hesabı ne yazık ki ona kesiyoruz. Bu bazen bir insan oluyor bazen de bir hayvan.

Çünkü birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı; yaşamlarımıza ve yaşama hakkımızın koruma altında olduğunu da unutuyoruz.

Bu dünyada salt bizler için sanıyoruz. Bizden daha üstün varlıklar ile beraber yaşıyoruz. Bunları fark etmeden yüreğimizi sevgiden maruz bırakıp donduruyoruz. Bir köpeğin başını okşamaktan yoksun, kediye bir kap su vermekten aciz oluyoruz. Sevgimiz cimrileşiyor. Her şey gibi sevgiyi de tüketmeye kalkıyor insanlığımız.  

Kalplerine hayvanları sığdıramıyor kimi şahıslar. Sığdıramadıkları gibi kalsa keşke, o zaman daha iyi olabilirdi, belki. Tepki veremeyen, konuşamayan, kendini savunamayan güzelim hayvanlara kıyılıyor, vahşice. Böyle bir vahşet hiçbir zaman yaşanmamış ve yaşanması tuhaf kalleşçe bir durumdur. Tıpkı bebek gibiler hayvanlar da bakıma, sevgiye, korunmaya muhtaçlar. Canlı olduklarını, korunmaya ihtiyaçları olduklarını, sevgi göstermemiz gerektiğini utuyor ve acımasızca şiddet uyguluyor bazı şahs-ı münhasırlar.

Ülkemizin hemen hemen birçok yerinden hayvana şiddet haberleri geliyor. Her biri diğerinden daha vahşi ve insan olmaktan utandıran haberlerdir. Sanki bir canavarmışçasına, yaralamaya, incitmeye susamışçasına. Hayvan Hakları İzleme Merkezi raporuna göre 2 bin 769 hayvanın özgürlüğü kısıtlanmış. 161 hayvanın canına kastedilmiş. 155 hayvan sokağa atıldı; bir hayvan cinsel şiddet gördü. Bu rakamlar hayvanların değil insanların vahşi olduğunu göstermiş durumdadır. 

Karşılıksız sever sizi hayvan. Bir kere başını okşadınız mı gözlerinizin içine öyle bir bakar ki kalbinizin derinliklerine işler o bakışı.

Bir kere iyilik yaptıysanız ömrü boyunca sizinledir hayvan. Ama insan öyle mi?

Vahşileşen, zulüm eden, işkence yapan ve bunlardan zevk alan utanarak söylüyoruz ki insanın ta kendisidir. Unutmamamız gereken her ne var ise unutmaya başlıyoruz. Yapılan suçlar da çoğu zaman cezasını alamıyor. Tepki gösteriyor fakat bir süre sonra unutuyoruz. Mücadelelerimizi de unutuyoruz. Değerlerimize, özümüze inmeyi başarırsak yeniden hatırlamak mümkündür.
İçinizde ki sevgi kök salsın ve bedeninize ele geçirsin. Her hücrenizi...

Unutmayın her şeyin başı sevgidir. Sevginiz sizi yönetsin.  Kalbiniz kötülüklerle dolu değil de sevgi tohumları ile dolu olsun. Her şey bir köpeğin başını okşamakla başlayabilir.

Bütün mümkünleri oldurmak elimiz de… Yeter ki yüreğimizi dondurmayalım. Sevmek lazım azizim yaratılan bütün varlıkları. Sevmek ve saygı duymak…

Bu Yazı Toplam 649 Defa Okunmuştur 
 
Metin Soylu'nun hangi kitabını daha başarılı buluyorsunuz?
Hepsi
Afet Okulu
Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir
Piri Reis Haritası'nın Şifresi
  
 
 

 

ANA SAYFA YAZAR HAKKINDA KİTAPLAR ELEŞTİRİ CEVAP KONFERANSLAR AFET OKULU RÖPORTAJLAR İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2019 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN